Pytania i odpowiedzi

 • Jak wykluczyć przyczynę pokrzywki?

  – Określenie przyczyny powstania pokrzywki nie jest łatwe. Jej powodem mogą być bowiem zarówno czynniki immunologiczne oraz nieimmunologiczne. Bąble pokrzywkowe zazwyczaj są reakcją nadwrażliwości, której trzeba uniknąć.

 • Jest się czym martwić jeśli pokrzywka minęła samoistnie po kilku tygodniach?

  – Zazwyczaj najpóźniej po sześciu tygodniach mija tzw. pokrzywka ostra, która wynika z przyjmowania leków lub pokarmów, na które jesteśmy uczuleni. Jeśli więc unikamy tego czynnika, pokrzywka minie i jest to powód przede wszystkim do zadowolenia, a nie zmartwienia.

 • Co robić jeśli pokrzywka trwa dłużej niż sześć tygodni i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie zniknie?

  – Jeśli pokrzywka trwa dłużej niż półtora miesiąca, charakteryzuje się ją jako pokrzywkę przewlekłą. Trzeba więc przeprowadzić badania, które pozwolą uprawdopodobnić jej przyczynę. Poleca się więc wykonanie OB, morfologii, rozmazu, ASO, testów skórnych i prób prowokacyjnych m.in. z aspiryną, penicyliną czy surowicą autologiczną. Możliwe, że konieczne będzie też badanie kału, by stwierdzić czy są w nim pasożyty.

 • Jak nie pomylić pokrzywki z innymi schorzeniami dermatologicznymi?

  – Pokrzywka objawia się w postaci bąbla pokrzywkowego, który najczęściej jest czerwony. Może też przybrać odcień różowy, a nawet biały (kość słoniowa). Bąble odróżniają się od bezpośredniego sąsiedztwa, a gdy się je naciśnie, robią się jaśniejsze. Zazwyczaj wraz z nimi pojawia się świąd. Pokrzywka powstaje szybko głównie na skórze właściwej. W niektórych przypadkach także na tkance podskórnej, co określa się mianem obrzęku naczynioruchowego.

 • Czy pokrzywka może być efektem alergii?

  – Tak, ale nie tylko. Pokrzywka może być alergiczna, ale też jako objaw towarzyszący chorobie posurowiczej. Wywołują ją też czynniki fizykalne, może również powstawać autoimmunologicznie. Pokrzywki obserwuje się w przewlekłych stanach zapalnych, przy zakażeniach pasożytniczych oraz infekcjach.

 • Po podjęciu terapii nie widać praktycznie żadnych efektów. Lekarz proponuje natomiast kilkukrotne zwiększenie dawki. Co robić?

  – Leki przeciwhistaminowe nie w każdym przypadku są w stu procentach skuteczne. Obecnie stosowane farmaceutyki praktycznie nie oddziaływują na układ nerwowy, więc nie są groźne dla zdrowia pacjenta. Mają za to również działanie przeciwzapalne. Dawkę można więc praktycznie z dnia na dzień zwiększyć nawet czterokrotnie. Jeśli jednak mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy na konsultacje z ekspertami, pracującymi w renomowanej Clinica Dermatologica.

 • Czy pokrzywka może pojawić się po aspirynie?

  – Tak, pokrzywka pojawia się także na tle alergicznym, a jednym z alergenów mogą być składowe aspiryny. Najczęściej jednak pokrzywka obserwowana jest w postaci ostrej idiopatycznej. Również często pojawia się ostra pokrzywka wywołana infekcjami. Pokrzywka poaspirynowa czy w ogóle polekowa występuje nieco rzadziej, ale nie można powiedzieć, że jest rzadko spotykana. Podobnie jak pokrzywka związana z infekcjami bakteryjnymi lub pasożytniczymi. Bardzo rzadko i sporadycznie do specjalisty dermatologa trafiają natomiast pacjenci z pokrzywką świetlną, cieplną czy wibracyjną.